marți, mai 14

Tecuceanul Rareș Valentin Chiș a devenit vicecampion național la atletism

Sâmbătă și duminică, 30 și 31 martie 2024, s-a desfășurat Etapa finală a Campionatul Național de Sală U14 la Atletism. Întrecerile au avut loc la Sala „Ioan Soter” din București.

În finală, sportivul Rareș Valentin Chiș a obținut medalia de argint și titlul de vicecampion național la proba de alergare 60 m garduri. Tot în finală, Denis Sebastian Matei s-a clasat pe Locul VI la proba de 60 m garduri.

Pe Stadionul „Iolanda Balaș” din București s-a desfășurat în același timp Campionatul Național de aruncări lungi.

Sportivul Valentin Doru a obținut locul IV la aruncarea ciocanului categoria U16. Sportivii Iulian Romanov și Florin Costache au realizat recorduri personale la aruncarea discului.

Sportivii au fost pregătiți în cadrul CSS Tecuci de către profesorul Mihai Mihuleac.

Sursă: A. Popa