
Microbuze supraaglomerate, călători transportați în picioare, nerespectarea graficului de circulație și a normelor de siguranță – acestea sunt principalele nereguli reclamate de un gălățean cu privire la transportul public de persoane pe ruta Galați – Tecuci. Bărbatul susține că, deși Poliția Rutieră ar fi constatat în mai multe rânduri abateri și ar fi aplicat sancțiuni, Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) ar fi comunicat ulterior că aspectele sesizate „nu se confirmă”.
Cetățeanul a pus la dispoziția redacției mai multe documente oficiale și sesizări prin care reclamă presupuse nereguli grave în desfășurarea transportului pe această rută.
Reclamațiile au dus la controale și sancțiuni
Primele sesizări formulate de gălățean datează din 22 septembrie 2025, când acesta a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați cu privire la presupuse abateri în transportul public de persoane pe ruta Galați – Tecuci.
„Am reclamat nereguli grave ale operatorului de pe ruta Galați – Tecuci: microbuze supraaglomerate, călători în picioare, nerespectarea graficului și a normelor de siguranță”, a transmis acesta redacției.
Potrivit răspunsului IPJ Galați, pus la dispoziția redacției, în urma verificărilor efectuate de Serviciul Rutier a fost întocmit un plan de acțiune pentru controlul legalității transporturilor rutiere publice de persoane, fiind aplicate 21 de sancțiuni contravenționale pentru încălcarea legislației din domeniu.
Bărbatul susține însă că, în ciuda sancțiunilor aplicate, situația nu s-ar fi îmbunătățit, motiv pentru care a formulat o nouă sesizare către IPJ Galați, la data de 14 aprilie 2026.
Răspunsul instituției a venit pe 5 mai 2026, iar potrivit documentului transmis petentului, Serviciul Rutier Galați a desfășurat noi controale și a aplicat alte șapte sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea legislației privind transportul rutier public de persoane.
În același răspuns, IPJ Galați preciza că sesizările au fost înaintate și către Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier – Reprezentanța Galați, instituția competentă să verifice respectarea normelor din domeniu și să dispună măsurile legale.
Poliția a constatat abateri, ISCTR spune că „nu se confirmă”
Nemulțumit și considerând că problemele persistă, gălățeanul a înaintat o plângere și către ISCTR București, sesizarea fiind depusă, potrivit documentelor prezentate redacției, la data de 9 aprilie 2026.
Acesta susține că dosarul ar fi rămas timp de aproximativ 15 zile la sediul central al instituției și că abia pe 24 aprilie ar fi fost transmis către structurile teritoriale din Galați/Focșani. În opinia sa, termenul legal de 30 de zile pentru soluționarea petiției ar fi expirat pe 9 mai 2026, fără ca până atunci să primească un răspuns oficial.
Situația ar fi escaladat pe 12 mai, când cetățeanul afirmă că a contactat telefonic reprezentanții instituției pentru a cere explicații privind întârzierea răspunsului. Tot atunci, acesta spune că a transmis o plângere administrativă către Cabinetul Ministrului Transporturilor, reclamând posibile fapte de neglijență în serviciu.
Potrivit afirmațiilor sale, la aproximativ 20 de minute după trimiterea e-mailului către minister, ISCTR i-ar fi transmis un răspuns oficial în care se preciza că „cele sesizate nu se confirmă”.
Suspiciuni privind data răspunsului transmis de ISCTR
Bărbatul acuză însă instituția că răspunsul primit pe 12 mai ar fi fost antedatat cu data de 11 mai, pentru a putea fi încadrat în termenul legal de soluționare.
De menționat că termenul de 30 de zile s-ar fi împlinit sâmbătă, 9 mai, iar ziua de 11 mai ar fi fost prima zi lucrătoare în care putea fi emis un răspuns considerat „în termen”.
„Cum este posibil ca Poliția Rutieră să aplice sancțiuni contravenționale, iar ISCTR să transmită că neregulile nu se confirmă?”, se întreabă gălățeanul în sesizarea transmisă redacției.
Potrivit documentelor prezentate, IPJ Galați ar fi aplicat în total 28 de sancțiuni contravenționale în urma controalelor efectuate pentru verificarea legalității transporturilor rutiere publice de persoane, în timp ce răspunsurile ISCTR ar contrazice concluziile polițiștilor rutieri.
În urma acestor situații, gălățeanul afirmă că a sesizat și Corpul de Control al Prim-Ministrului, solicitând verificarea modului în care au fost gestionate reclamațiile și stabilirea eventualelor responsabilități administrative.
Sursă: Viața Liberă
